BIOGRAFIA
      DYSKOGRAFIA
      FOTKI/GRAFIKI

      HOMO TWIST
      PŰDELSI
      EVA      ARCHIWUM


      STRONA GŁÓWNA


BIOGRAFIA

Początek lat 60-tych - w Wojcieszowie koło Złotoryi przychodzi na świat syn Edwarda i Barbary - Maciej Maleńczuk.

Lata 70-te - Młody Maciek nie uczy się, uczęszcza do kilku szkół podstawowych, powtarza szóstą klasę. Potem była jeszcze zawodówka (ślusarz-spawacz - ukończona w więzieniu) i liceum zawodowe o specjalnoci obróbka skrawaniem. Oczywiście nieukończone. Odnotować należy, że była to szkoła sportowa i Maleńczuk miał nawet mistrzostwo okręgu w skoku przez płotki. Skakał też wzwyż. Słuchał w tym czasie Led Zeppelin, The Doors, Black Sabath, Hendrixa. Również jazzu.

1981 - odmawia służby wojskowej w jednostce "Zielone Otoki" za co zostaje skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Wtedy pierwszy raz można było zobaczyć jego nazwisko na murach.        Pisano: "Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?". Hippisujący wtedy Maleńczuk trafił do więzienia gdzie spędził w sumie półtora roku (4 miesiące w Gdańsku, resztę w Stargardzie Szczecińskim). W więzieniu zaczął grać bluesa przy prasie hydraulicznej.

1983 - Po wyjściu z więzienia postanawia wyjść na         ulicę i grać tam na gitarze zarabiając w ten sposób na życie. Gra tam w sumie 7 lat.

1986 - Maciek dołącza do zespołu Püdelsi. Grupa występuję w Jarocinie - utwór "Rege - kocia muzyka" staje się jednym z przebojów festiwalu.

1988 - Ukazuje się pierwsza płyta zespołu Püdelsi, "Bela pupa". Jednak Maleńczuk wykonuje na niej tylko dwa utwory - resztę śpiewa Kora, wokalistka Maanamu.

1990 - Maleńczuk kończy z graniem na ulicy, choć nie definitywnie. W latach 90-tych można go tam jeszcze spotkać. Postanawia założyć zespół i tak powstaje trio - Homo Twist.

1994 - ukazuje się pierwsza płyta zespołu Homo Twist - "Cały ten seks". Teksty śpiewane przez Maćka na ulicy zyskują "rockową" oprawę.

1995 - Püdelsi wznawiaja działalność. Nagrywają materiał, który ukaże się na dwóch kolejnych płytach zespołu - "Viribus Unitis" (1996) i "Narodziny Zbigniewa" (1997). Materiał na nową płytę nagrywa również Homo Twist.

1996 - ukazuje się płyta Püdelsów oraz Homo Twist zatytułowana... "Homo Twist".

1997 - kolejna płyta Püdelsów i kolejna płyta Homo Twist - "Moniti Revan" ukazują się w sprzedaży.

1998 - Maleńczuk wydaje pierwszą swoją solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy. Album nosi tytuł "Pan Maleńczuk".

1999 - Püdelsi wydają "Psychopop" - czwarty już album zespołu.

2000 - odbywa się pożegnalna trasa zespołu Homo Twist na której rejestrowany jest materiał na płytę live. Po zakończeniu koncertów zespół zostaje rozwiązany.

2001 - M.M nagrywa drugą w swoim dorobku solową płytę wykorzystując do tego komputer.

2002 - ukazuje się drugi solowy album Maleńczuka "Ande La More" oraz koncertówka Homo Twist - "Live After Death".

2003 - Püdelsi wydają "Wolność Słowa". Album zyskuje status złotej płyty. Maleńczuk zapowiada reaktywację Homo Twist. We wrześniu ukazuje się poemat jego autorstwa zatytułowany "Chamstwo w państwie". Maciej zostaje jurorem w III edycji programu "Idol"

2004 - Püdelsi wydają składankowy album "Jasna strona", oraz DVD "Wolność Słowa" z teledyskami zespołu.

2005 - Nastąpiła reaktywacja Homo Twist, zespół wiosną zaczął koncertować a a 31 października ukazała się płyta "Demonologic". W kwietniu Maciek wydał solowy album zatytułowany "Proste historie".

2006 - Odbywają się koncerty solowe i Homo Twist. We wrześniu wydana zostaje płyta z muzyką ze spektaklu "Cantigas de Santa Maria", która osiąga status "złotej". W listopadzie ukazuje się "Złota kolekcja" Macieja Maleńczuka. W ramach Feliiniady ma miejsce pierwszy występ duetu Maleńczuk - Waglewski

2007 - to obok koncertów solowych udział M.Maleńczuka w dwóch projektach. Pierwszy - 'Yugopolis', który zgromadził czołowych polskich artystów, wykonujących piosenki słynnej bałkańskiej grupy Parni Valjak. Drugi - 'Koledzy' - duet Maleńczuka z Waglewskim i wydanie płyty pod tym samym tytułem. Płyta osiągnęła status platynowej. W czerwcu miało też premierę nowe, koncertowe przedsięwzięcie - Psychodancing.

2008 - to rok koncertów 'Psychodancing'-u i 'Homo Twist', III-go miejsca na Top - Trendy projektu 'Koledzy' i udziału Macieja w wielu artystycznych wydarzeniach m.in. "Legnica Cantat Superstars", "Jest dobrze - piosenki niedokończone", "Maj niezależnych" "Nowe brzmienie Jana Kaczmarka". Z każdego z tych wydarzeń powstają nagrania płytowe. 21 marca ukazuje się "Matematyk", druga po reaktywacji płyta zespołu 'Homo Twist', a 03 listopada pierwsza płyta projektu 'Psychodancing'. Album "Psychodancing" niedługo po premierze osiąga status platynowej płyty.

2009 - 1 kwietnia Maciej zawiesza działalność 'Homo Twist'. 12 maja piosenka "Niewiele Ci mogę dać (na próżno wypłakujesz oczy)" w wykonaniu M.Maleńczuka i 'Psychodancing-u zdobywa I miejsce i nagrodę im. K. Musioła na 46 KFPP w Opolu. 2 listopada ukazuje się drugi album 'Psychodancing'-u "Alchemia piosenki".

2010 - Podczas Festiwalu Top Trendy odbywa się jubileuszowy koncert z okazji 25 lat na scenie "Pan Maleńczuk - tak to ja". W 2010 roku Maciej Maleńczuk bierze udział w projekcie "Męskie Granie", nagrywa płytę z piosenkami "Starszych Panów". W czerwcu ukazuje się dwupłytowy, koncertowy album "Psychodancing Live". We wrześniu trzy płyty ("Pan Maleńczuk -złota kolekcja", "Starsi Panowie" i "Live") osiągają status złotych. Trwają prace nad płytą z piosenkami W.Wysockiego - Maciej bierze udział w koncercie "Włodzimierz Wysocki - spotkanie z legendą". Rok kończy się brawurowym występem podczas Sylwestra Polsatu.

2011 - 6 maja ma miejsce premiera płyty "Wysocki Maleńczuka" która osiąga status platynowej. Maciej bierze udział
w projekcie Yugopolis 2, a piosenka "Ostatnia nocka" promująca ten album staje się wielkim przebojem.
25 maja 2011 na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Maleńczuk zostaje odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Rok kończy kolejny występ na Sylwestrze Polsatu.

2012 - Chcąc jak sam mówi "trafić pod strzechy" Maciej pojawia się w telewizyjnym serialu "Na dobre i na złe" grając rolę poszkodowanego w wypadku muzyka.
28 maja wychodzi kolejna płyta - tym razem w stylistyce country ."Psychocountry" osiąga status złote j płyty.
W tym samym roku we współpracy z Max Klezmer Band ukazuje się płyta "Hush, hush" - na której Maciej śpiewa piosenki w jidisz.


2013 - Radiowa Trójka wydaje płytę będącą zapisem koncertu w Studiu im. A. Osieckiej z okazji 50 lecia Programu Trzeciego PR w roku 2012.

2014 - To rok zaangażowania w sprawy polityczne . "Vladimir" i "Sługi za szlugi" (Yugopolis) - to ważny w zaistniałej sytuacji politycznej głos Maleńczuka jako patrioty, obrońcy pokoju. 2014 to także rok powrotu do mocnych, obyczajowych tekstów i autorskich kompozycji, które zostają wydane na płycie "Tęczowa swasta".
Sylwester zorganizowany przez TVN jest ostatnim z licznych koncertów 2014 roku.